Jesienno-zimowa nuda? Można z nią walczyć na różne sposoby. My wybraliśmy kreatywna zabawę z zestawem Docyke.
Czym jest Docyke?
To zestaw aluminiowych elementów, śrub, łączników, kół i wielu innych części, z których można budować wyjątkowe pojazdy (hulajnogi, rowerki biegowe, mini autka, gokarty) i inne konstrukcje.
Niby nic nowego, bo przecież budować można też z klocków, ale na pojazdach zbudowanych z zestawu Docyke można jeździć.
Od czego zacząć?
Jest kilka zestawów Docyke: Mini, Maxi oraz Electro. Każdy z zestawów zawiera różne elementy i umożliwia zbudowanie mniejszych lub większych konstrukcji. Co istotne, wszystkie zestawy Docyke są ze sobą kompatybilne. My zaczęliśmy zabawę od zestawu Mini – jak nazwa wskazuje, jest to najmniejszy zestaw, przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Ilość części w zestawie Docyke Mini pozwala zbudować rowerek biegowy, trójkołowy, hulajnogę i kilka innych małych jeździków.
Przygotowania do budowy
Na starcie wspomnę, że nie musisz mieć swoich narzędzi, żeby budować z Docyke – wszystko co niezbędne do budowy masz w zestawie. Ze względu na dużą ilość części (śrubki, podkładki, nakrętki…), warto przygotować sobie przestrzeń do działania, aby nic się nie zawieruszyło.
Budujemy rowerek biegowy
Z dołączonej instrukcji wybraliśmy na początek rowerek biegowy. Elementy konstrukcyjne są precyzyjnie wykonane i ani razu nie było problemu z dopasowaniem, nic nie trzeba było robić „na siłę”. Co do samej siły – wszystkie śrubki trzeba mocno dokręcić, więc tu siła jest jak najbardziej wskazana – w końcu na zbudowanym przez nas rowerku będzie jeździć dziecko! Początkowe obawy o wytrzymałość elementów plastikowych okazały się nieuzasadnione – połączenie są wytrzymałe.
Ile czasu na budowę?
Zbudowanie pierwszej konstrukcji, czyli rowerka biegowego zajęło około 45 minut. Potrzebne było trochę czasu, żeby oswoić się ze sposobem łączenia części, korzystania z wsuwek do profili. Teraz, na zbudowanie rowerka wystarczyłoby mi mniej niż pół godziny, bo wiem już jak się za to zabrać.
Efekt końcowy
Rowerek bez problemu jeździ i skręca. Łożyskowane koła kręcą się bez oporu. To, że sami budujemy pojazd, pozwala idealnie dopasować go do wzrostu dziecka. Rowerek zbudowany, dziecko zadowolone :-)
Czy budowanie z Docyke jest trudne?
Z doświadczenia wiem, że nawet pięciolatek poradzi sobie z tworzeniem prostych konstrukcji z zestawu Docyke. Pomoc i nadzór rodzica jest jednak potrzebny, bo profile aluminiowe, które są podstawowym budulcem, mają równo przycięte, dość ostre krawędzie. Natomiast śruby łączące poszczególne elementy, należy odpowiednio mocno dokręcić, aby uniknąć luzów w budowanej konstrukcji.