Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?
Rodzaje kasków rowerowych
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kasków rowerowych: rekreacyjne, szosowe i górskie. Taki kask powinien zapewniać komfort i bezpieczeństwo podczas rowerowych wycieczek zarówno po miejskich ścieżkach rowerowych, jak i polnych drogach. Najbardziej popularny kask dla dzieci to rekreacyjny (tzw. "orzeszek"), który jest jednocześnie najbardziej uniwersalny.
Budowa skorupy kasku (ma znaczenie), czyli EPS i ABS.
Najtańsze kaski rowerowe dla dzieci wykonane są z materiału EPS, czyli...styropianu. Zamiast mocnej, zewnętrznej skorupy, pokryte są zazwyczaj folią termokurczliwą z kolorowym nadrukiem. Takie kaski to najprostsza forma ochrony przed urazem głowy. Popularność tego typu kasków opiera się głównie na niskiej cenie i przykuwającej oko kolorystyce. Takie kaski, ze względu na swoją konstrukcję, są zazwyczaj bardzo lekkie. Wadą takich kasków jest ich podatność na odkształcenia.
Nieco droższe i jednocześnie dużo bardziej wytrzymałe kaski dla dzieci wykonuje się z połączenia materiału EPS i ABS. Zewnętrzna skorupa takiego kasku wykonana jest z tworzywa ABS, które cechuje duża wytrzymałość na uderzenia. Wewnętrzna skorupa z EPS, w razie wypadku pełni funkcję amortyzującą. Na korzyść kasków wykonanych z połączenia EPS i ABS przemawia to, że zapewnią wysoki poziom ochrony głowy podczas jazdy zarówno na rowerze, jak i hulajnodze czy deskorolce. Kask tego typu nada się również na rolki lub wrotki - zapewni ochronę potylicy przy upadku do tyłu. Dodatkowo zewnętrzna skorupa zabezpiecza wewnętrzną część przed uszkodzeniami, np. wgnieceniami. Opisany powyżej typ kasku będzie odpowiedni zarówno dla dziewczynki i dla chłopca.
Elementy wyposażenia
W zależności od producenta i modelu można spotkać kaski z różnym wyposażeniem.
Regulacja obwodu głowy pozwala dobrze dopasować kask do głowy dziecka.
Zapięcie na pasku z regulacją. Może być z tradycyjną klamrą/zatrzaskiem lub z klipsem magnetycznym. Dla dziecka lepszym wyborem wydaje się klips magnetyczny, ze względu na mniejsze ryzyko przytrzaśnięcia skóry.
Miękka wyściółka zwiększa komfort użytkowania kasku podczas dłuższych przejażdżek. Zazwyczaj przymocowana do wewnętrznej części kasku rzepami. Można ją odczepić i uprać.
Niektóre kaski są wyposażone w lampkę LED świecącą czerwonym światłem, zintegrowaną ze skorupą kasku lub pokrętłem regulacji obwodu głowy. To rozwiązanie zdecydowanie zwiększa widoczność na drodze.
- Regulacja obwodu głowy
- Lampka
- Miękka wyściółka
- Daszek
- Ochrona potylicy
- Otwory wentylacyjne
Na co warto zwrócić uwagę?
- Przed kupnem kasku zmierz obwód głowy dziecka. Rozmiar kasku dla dziecka podaje się zazwyczaj w skali XS/S/M i w centymetrach. Tylko odpowiednio dopasowany kask zapewnia ochronę głowy w razie wypadku!
- Kask, aby zapewniał odpowiednią ochronę, musi być dobrze dopasowany do głowy dziecka. Zarówno regulacja obwodu głowy i pasek na brodzie muszą być wyregulowane tak, aby uniemożliwiały luźne przesuwanie się na głowie dziecka. Kask bezwzględnie musi być zapięty!
- Przy wyborze kasku dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy zapewni ochronę potylicy podczas wywrotki „do tyłu”.
- Żaden kask po wypadku nie nadaj się do dalszego użytku!
- Kaski dla dziewczynek i chłopców nie różnią się od siebie konstrukcyjnie.
- Przed przejażdżką sprawdź, czy kask dla Twojego dziecka nie nosi śladów uszkodzeń.